Korfu

Moje 3 týždne na Korfu

Korfu a ja 🙂

Už dlhší čas som snívala o tom, že sa k tomu môjmu obľúbenému moru raz vyberiem aspoň na 3 týždne. Pretože poznáte to, idete na dovolenku na 1-2 týždne a tie tak ubehnú, že vlastne toho nejako veľa nestihnete. Ja chcem zväčša počas jednej dovolenky aj oddychovať, aj sa opaľovať, aj sa kúpať, aj čítať knihy, aj spoznávať okolie, aj jesť veľa zmrzliny a ochutnať nejaké to domáce jedlo. V podstate nie je šanca to všetko za taký krátky čas postíhať, takže po takej dovolenke prídem domov a idem hľadať ďalšiu, aby som dohnala čo som nestihla. Keďže v tejto dobe už nechodím do klasickej práce, tak som sa rozhodla, že si ten sen konečne splním. Za cieľovú destináciu som si vybrala ostrov Korfu.

Korfu a Sissi 🙂

Už viac krát som na tento ostrov chcela ísť, ale doteraz vždy vyhrala iná lokalita. Aj teraz som zvažovala, že kam nakoniec naozaj pôjdem, vyberala som medzi napríklad aj medzi Madeirou či Sardíniou, kde som ešte nebola, ale nakoniec konečne vyhralo Korfu. Ťahalo ma to tam aj preto, lebo možno neviete, ale na Korfu chodievala aj cisárovná Sissi. Tak som to veľmi chcela vidieť, že čím je to Korfu také zvláštne 🙂

Letenky na Korfu

Keď som sa už konečne rozhodla, že kam to bude, začala som hľadať vhodné letenky. S letenkami bola vcelku zábava, nemala som chuť dať za ne veľa peňazí, ale mala som pomerne jasne stanovený termín, v ktorom chcem ísť. Začalo sa to radostne, keď som zistila, že Ryanair lieta na Korfu z Bratislavy. Tiež potešilo, že let nie je veľmi skoro ráno (ako sa to občas s touto radostnou leteckou spoločnosťou stáva). Cena za let v tom termíne bola ako tak prijateľná. No, samozrejme, pokiaľ si k tomu človek neprihodil aj batožinu. Nie som až taká šikovná, aby som sa na 3 týždne vedela zbaliť do malého kufríka.

Mierna komplikácia nastala so spiatočnou letenkou. Ryanair lieta z Bratislavy len piatky, čo bolo pre mňa dosť obmedzujúce a let z Korfu by bol pomerne ráno. Nemala som vtedy predstavu, ako by som sa ráno na Korfu dostala načas na letisko. Čo mi ale najviac prekážalo, cena letenky už bola na ten termín pomerne vysoká a nechcela som nízko nákladovej spoločnosti platiť za letenku toľko peňazí. Tie služby, ktoré daná spoločnosť ponúka, naozaj nie sú hodné tých peňazí. Celkovo nízko nákladové letecké spoločnosti neuznávam a pokiaľ je to aspoň ako tak možné, snažím sa letieť s inými spoločnosťami.

Austrian Airlines 🙂

Tak som hľadala iné alternatívy. Celá naradostená som našla krásnu letenku do Viedne so skvelou spoločnosťou Austrian Airlines. Cena bola len o 20 eur vyššia ako v Ryanair, lenže bola aj o pár dní skôr a let bol až poobede. A na palube lietadla dostanem aj jedlo, aj pitie. Ušetrila som teda na niekoľkých nociach ubytovania a tiež prípadnej potrebe ísť ráno na letisko taxíkom. Mimochodom cesta na Korfu taxíkom stojí 60 eur.

Poviem Vám, že na cestu domov som sa aj kvôli tomu dosť tešila. Resp. to bola jediná vec, na ktorú som sa tešila, keď sa môj pobyt už chýlil ku koncu. Ako určite sú aj kvalitnejšie letecké spoločnosti, ale keďže som moje posledné lety absolvovala s Ryanairom, tak to je neporovnateľný luxus.

Ubytovanie na Korfu

Keď padlo rozhodnutie o destinácii, mala som kúpené už aj letenky, začala som hľadať ubytovanie. Sezóna na Korfu ešte síce nebola v plnom prúde, ceny ubytovania už boli celkom dosť sezónne. A keďže som hľadala ubytovanie  na 18 dní, tak priemerné ceny prevyšovali tisíc eur. Nemala som tentokrát veľmi chuť zaplatiť tak veľa peňazí.

Mojou nutnou podmienkou na ubytovanie však bol balkón s výhľadom na more. A chcela som mať u ubytovaní aj bazén, keby náhodou bolo to more moc studené, nech sa je kde namočiť. A ďalšia veľmi dôležitá podmienka, aby k danému ubytovaniu chodila doprava, teda aby sa dalo relatívne pohodlne dostať tam a tiež potom následne do iných častí ostrova.

Do hľadania ubytovania som investovala tentoraz veľmi veľa energie. Nakoniec som spravila kompromis a našla som ubytovanie v blízko hlavného mesta s dobrou dostupnosťou k autobusom. Keďže som nebola ochotná platiť veľa peňazí, tak som išla do kompromisu a dúfala, že sa to tam bude dať zvládnuť. Tak kebyže hľadáte nejaké to lacné a nie náročné ubytovanie, tak ja som bývala tu v Casa Dei Venti.

Moja izba

Izbička bola veľmi jednoduchá, veci som si z kufra ani nevybaľovala, lebo skriňa smrdela tak, že by som tam nedala ani staré topánky. Balkón mal však skvostný výhľad, more kde ste pozreli a ranný východ slnka (ak zrovna nebolo zamračené) bol naozaj pekný.

Výhľad z balkóna na Korfu

Výhľad z balkóna

Informácia len tak pomimo, za ten výhľad bolo treba vyjsť niečo cez 100 schodov (počítala som ich, ale presný počet som zabudla). Nie som si istá či boli nejaké dni, že sa mi ich podarilo zvládnuť 3x v jednom dni, lebo nebolo to úplne labúžo 🙂

Dvere na balkón až tak netesnili, čo v lete môže byť zľahka bonus. Ale presne pri ubytovaní viedla jedna z hlavnejších ciest ostrova, takže hluk bol miestami dosť neznesiteľný, ešte aj lietadlá okolo hučali dosť často. Ja som síce dievča z Bratislavy, ale chvíľami som mala celkom problém, aj keď postupom času som hluk už nevnímala.

Izbička mala skrytý bonus, ktorý som dopredu nehľadala a to kuchynku, kde sa dala uvariť káva, čaj, praženica a vajce na tvrdo 🙂 Myslím, že nič iné som v nej nevykúzlila 🙂

Kvalitná posteľ

Čo ale je treba spomenúť, posteľ bola veľmi pohodlná, kvalitná. Rovnako izba bola každý deň upratovaná (nie mnou:)). Upratovačka vždy doobeda prišla, utrela podlahu, ustlala posteľ, umyla kúpeľňu, zobrala použitý toaletný papier (Gréci ho nesplachujú, ale hádžu do koša), umyla dres a riad v kuchynke. Toto hodnotím ako bonus, všade v ubytovaní bolo naozaj čistučko.

Aha, a toto ubytovanie nespĺňalo moju podmienku, aby tam bol bazén. Na stránke ubytovania sa však uvádzalo, že majitelia majú 1.5 km odtiaľ iný hotel, kde je bazén. Tento bazén bolo možné za minimálnu konzumáciu v bare používať.

Grécko a bazény

Ako som potom odmerala, hotel s daným bazénom bol vzdialený presne 2,5 km. Spomenula som, že ubytovanie bolo pri hlučnej ceste, zabudla som však povedať, že daná cesta nemala chodník. Takže prechádzka k bazénu bola veľkým adrenalínom a človek musel byť  miestami dosť opatrný. Myslím, že som túto cestu zvládla iba dva krát.

Ale bolo to aj preto, že som potom zistila, v Grécku môžete ísť viac menej do hociktorého bazéna. Ide vlastne o tzv. pool bary, kde si môžete poležať na ležadlách pod slnečníkmi celý deň a pri tom si objednáte niečo z baru. Ja som teda poobjavovala viacero bazénov bližšie k môjmu ubytovaniu a chodila som potom k nim. Moja priemerná útrata bola asi tak 16 eur za poldeň pri bazéne. Ale o tom neskôr:)

 

Počasie na Korfu

Zo začiatku bola na izbe dosť zima. Ja som na Korfu pricestovala 11. mája 2018 a neviem, či to bolo nejaké netradičné ochladenie, ale ja som prvé dni asi tak doslova mrzla 🙂 Som teda akože zľahka precitlivená na zimu, ale mala som očakávania, že tam bude aspoň ako tak teplo. Ale prvé dni mi tento komfort nedopriali, skôr naopak. Ako som už spomenula, moja izba bola orientovaná na východ, ale slnko do nej v podstate nesvietilo. V lete je toto určite bonus, ale ja som prvé dni bola naobliekaná ako cibuľa 🙂 A nie len dni, ale hlavne v noci, kebyže nemám z domu deku na prikrytie, tak by to bolo asi dosť zlé. Postupom času na počasie vylepšovalo, bolo teplejšie a ku koncu môjho pobytu sa dalo už aj relatívne konformne kúpať v mori.

 

Doprava na Korfu

Na Korfu jazdia dva druhy autobusov.

Modré a zelené. Modré autobusy (blue busses) sú tzv. city buses, teda chodia v hlavnom meste Korfu a po jeho blízkom okolí. Je nimi možné sa dostať aj na niektoré pláže. Modré autobusy chodia aj na letisko a z neho Vás dostanú do centra mesta alebo na tzv. Green busess station, kde potom prestúpite na autobusy zelené. Zelené autobusy alebo green busses Vás dopravia do ostatných častí ostrova.  Všetky zelené autobusy začínajú  na stanici, pričom niektoré z nich zastavujú aj pri San Rocco, hlavne tie, ktoré idú na sever ostrova.

Zastávka zelených autobusov

Na Green busses station to trvá z letiska pár minút, takže pokiaľ chcete ušetriť, na Green busses station môžete ísť z letiska aj pešo, je to cca 700 metrov. A keď máte dobré nohy a málo batožiny, tak sa pešo dostanete aj do centra mesta, na San Rocco, odkiaľ vyrážajú všetky modré autobusy, resp. tie ďalšie, ktoré  nejdú okolo Green bus station (autobusy 6, 10 a 15 prechádzajú cez Green busses station).

Na autobusoch nepíšu zastávky, ktoré nasledujú. Resp. videla som to na jednom autobuse a ani tam to veľmi nefungovalo. Pokiaľ chcete mať istotu, že dobre vystúpite, v modrom autobuse stačí povedať šoférovi pri nastupovaní, ako sa volá Vaša zastávka. Keď sa blíži daná zastávka, šofér na Vás zakričí cez celý autobus. Ak máte dobré uši, tak to budete aj počuť. Váš úmysel vystúpiť sami od seba je potrebné oznámiť šoférovi tlačidlom, lebo v podstate sú všetky zastávky na znamenie.

V zelených autobusoch je vždy okrem šoféra aj nejaký ten sprievodca. Ja som bola asi ešte mimo hlavnú sezónu a daný sprievodca si vždy pamätal kam idem a aj sa prišiel opýtať, že kde presne chcem vystúpiť. Inak sú aj v zelených autobusoch zastávky na znamenie. Celkovo musím povedať, že títo sprievodcovia alebo ako ich nazvať, boli veľmi ochotní, poskytli Vám akékoľvek informácie, dali mapu ostrova aj s linkami zelených autobusov.

 

Lístky na autobusy na Korfu

Lístky na všetky autobusy kúpite u šoféra.

Pri modrých autobusoch je však lepšie kúpiť si ich vopred, ušetríte tak 0.50 centov na lístok. Bežná cena lístka k môjmu ubytovaniu alebo od neho do centra mesta bola 1,70 ak som ho raz omylom  kúpila priamo v autobuse 2,30. Lístok na letisko alebo z letiska 1,70 v autobuse, pri kúpe vopred 1,20. Lístky kúpite na námestí San Rocco (alebo tiež Mitropolitou Methodiou), kde Vám aj poradia alebo si tu môžete zobrať aktuálny rozpis ako modré autobusy chodia. Na niektorých zastávkach sú automaty na lístky, kde ich tiež kúpite za tú lacnejšiu sumu. Lístky na modrý autobus nájdete aj v niektorých obchodíkoch. Na modré autobusy si môžete kúpiť aj celodenný lístok za 5 EUR a tento kúpite buď priamo v autobuse alebo v automatoch, tu je cena rovnaká.

Lístky na modré autobusy je treba si štiknúť pred šoférom, niekedy ich berie do ruky a trhá. Stáva sa často, že hocikde do autobusu pristúpi revízor, prejde celým autobusom a skontroluje či máte platný lístok. Neodporúčam teda skúšať ísť na čierno, prejsť okolo šoféra bez štiknutia lístka sa Vám podarí relatívne ľahko, pokiaľ sa tam tlačí viacero ľudí.

Lístok na zelené autobusy kúpite priamo v autobuse alebo na stanici zelených autobusov. V autobuse Vám ich predá už spomenutý sprievodca. Teda Vy si normálne nastúpite, sadnete a on potom za Vami príde a lístok Vám predá. Ceny sa pohybujú od 1.90 asi do 3.90 za jeden smer, čo samozrejme záleží od dĺžky trasy. Môžete si rovno kúpiť aj spiatočný lístok, ale cena je v prepočte rovnaká.

 

Požičanie auta na Korfu

Ja som sa po Korfu presúvala celý čas autobusmi. Zvažovala som aj požičanie auta, lebo vzdialenosti na ostrove sú malé a autobusmi mi to zabralo veľa času. A keďže som bola na Korfu ešte pred začiatkom hlavnej sezóny, nechodili ešte všetky tzv. Summer Special autobusy, takže medzi niektorými plážami sa nedalo presunúť priamo, ale bolo treba sa vrátiť do hlavného mesta a tam prestúpiť na iný spoj. Auto by  mi určite ušetrilo kopec času, aj by som stihla viac pochodiť, ale bolo by výrazne nákladnejšie.

Auto je možné na Korfu si požičať na každom rohu, cena na deň je pár sto eur, ak je auto nové, tak je to drahšie. Cesty na Korfu sú úzke a kľukaté, často krát sa vedľa seba nezmestí auto a autobus. Preto aj autá, ktoré sa tu požičiavajú sú malé na štýl Matis, Yaris, Micra a podobne. Väčšina turistov si ich požičiava, ja som sa však aj napriek pohodliu rozhodla byť ekologická a voziť sa len autobusmi. Inak autobusy chodili v podstate načas, šoféri boli skúsení a nerobilo im ani problém cúvať v kopcoch v zákrutách 🙂 A všetky autobusy boli príjemne klimatizované, výnimočne sa stalo, že mi bola v autobuse zima alebo zľahka teplo.

Myslím, že šoférovanie na Korfu nie je pre každého. Cesty sú úzke a keďže na ostrove šoféruje veľa turistov, často to spôsobuje stresové situácie. Nie každý má skúsenosti s kľukatými zákrutami a keď v nej stretnete rozbehnutý autobus, tak to nie je úplná romantika. A hlavne na domácich niekedy cítiť, že im tí turisti zavadzajú a občas to dávajú najavo. V sezóne je toto pravdepodobne čistý adrenalín.

 

Kam ísť na Korfu – pláže a mestečká

Moje ubytovanie bolo pri dedinke Benitses. Modrý autobus číslo 6 mi stál v podstate pod oknami, čo bolo naozaj veľmi fajn. V hlavnom meste Korfu bol totiž môj obľúbený Starbucks, takže som tam chodila pomerne často 🙂 K zelenému autobusu sa bolo treba presunúť do centra Benitses, čo bolo asi tak 15-20 minút chôdze, z toho prvá časť sa išla po ceste bez chodníka. Toto bolo asi najviac problematické po tme, resp. vždy som sa snažila už pri zotmievaní byť späť v izbe.

Benitses

Dedinka Benitses žije zo svojej zašlej slávy. Kedysi to muselo byť krásne a živé mestečko. Dnes je veľa budov aj pri hlavnej ceste a pláži opustená či schátraná. V samotnom centre nájdete pár obchodíkov so suvenírmi a reštaurácie. Dedinka nie je až taká malá ako na prvý pohľad vyzerá a preto je veľmi fajn zatúlať sa do tzv. Old Village, sama som bola prekvapená koľko domov sa ešte tiahne v kopci. A takto som objavila aj niekoľko pekných bazénov, kde som potom trávila čas. V Benites sa nachádzajú aj zvyšky rímskych kúpeľov, čo je ale jedna malá smiešna zrúcanina.

Pláže v samotnom centre sú ako tak fajn, malé kamienky. Za ležadlá a slnečníky pri mori zaplatíte alebo ich môžete využiť znova ako v rámci tzv. barov, teda si ľahnete a potom tam stále behá čašník a cez tú pomerne hlučnú cestu Vás nosí jedlo a nápoje. Čím ďalej idete od centra pláže sú menej upravené, ale nájdete viacero zákutí, kde sa dá okúpať. Na plážičkach boli aj sprchy, ktoré ledva tiekli, ale zmyť slanú vodu sa nimi dalo.

Benitses more

Benitses more

Benitses

Benitses

Achilleion – Sissin palác

Sissin palác Achilleion je asi najvyhľadávanejšia pamiatka na Korfu. Z centra mesta sa k nemu viete dostať autobusom číslo 10, ktorých chodí raz za hodinu. Tento autobus zastavuje aj na stanici Zelených autobusov. Ja som išla týmto autobusom ráno o deviatej a bola som v ňom úplne sama. Autobus, ktorý išiel o hodinu, keď som sa vracala, bol načisto prepchatý. Teda ľudia z neho vystúpili a ja som nastúpila a vracala sa späť do mesta. Inak je to vcelku  zážitok, autobus sa najskôr vyštverá uzučkou cestou na kopec a potom uzučkými serpentínami klesá znova k moru.

Pri vstupe do paláca zaplatíte 8 EUR vstupné (toto bolo jediné vstupné, ktoré som na Korfu platila). Môžete si požičať audio sprievodcu, ale je treba mať pri sebe občiansky, inak Vám ho nedajú. Ja keď som prišla do paláca, tak bol relatívne prázdny, prešla som si miestnosti na prízemí, vyšla na poschodie, pozrela výhľad, nádvorie. Počasie nebolo nejako dobré a ani ja som palácom nebola veľmi očarená. Vraj k palácu prislúchajú nejaké záhrady, neviem či sú aj pre verejnosť, ja som vstup do záhrad  nenašla. Chcela som si potom ešte raz prejsť prvé poschodie, ale medzitým prišlo toľko ľudí, že sa tam v podstate nedalo prepchať. Rovnaká situácia bola aj na ulici, kde sa na úzkej ceste tlačili autobusy, taxíky, hluk, bordel. Bola som rada, že odtiaľ idem preč.

Kavos

Kavos je mestečko na samom juhu ostrova Korfu. Dostanete sa tam zeleným autobusom. Trvá to pomerne dlho, trasa vedie viacerými známejšími dedinkami Moraitika, Messonghi, Perivoli, Lefkimi. Ja som z autobusu po jeho trase nevystúpila, ale vyzeralo to lákavo. Pripravte sa na to, že cesty sú miestami také úzke, že sa autobus v podstate tesne oškiera o domy popri ceste.

Na Kavose nájdete krásne pieskové pláže. Predpokladám, že v sezóne je to tam načisto prepchaté, teraz tam bolo ľudoprázdno. Noc predtým bola búrka, takže ešte bolo pomerne chladno a ledva som vydržala mať nohy v mori 🙂 Popri pláži sú plážové bary a hotely, samotné mestečko je jedna hlavná cesta s obchodníkmi.

Kavos

Kavos

Cavos nohy v mori

Cavos nohy v mori

Paleokastritsa

Paleokastritsa (alebo ako sa to vlastne píše) je maličká dedinka na západnej časti ostrova Korfu. Dostanete sa ňu zeleným autobusom, jazda je klasicky korfu zábavná, úzke cesty a na záver klesanie z hôr na úroveň mora. Ide o dosť známu pieskovú pláž, tak v lete sa tam tiež potlačíte. Teraz tam bolo už dosť ľudí, ale more bolo také studené, že sa kúpalo len pár odvážlivcov a Angličania. Bola som tam v deň kráľovskej svadby princa a herečky, anglickí spoluobčania zapichli do piesku zástavku s  ich tvárami a ja som len nechápavo hľadela.

Keď sa postavíte k pláži čelom, tak po pravej strane uvidíte cestu do kopca. Cesta vedie ku kláštoru a ku krásnym výhľadom. Výstup nie je veľmi náročný a rozhodne odporúčam, výhľad na more a zátoky stojí za to. Hore je aj reštaurácia (po túto sa dá ísť aj autom), kde si môžete niečo dať a pokochať sa výhľadom dlhšie. Hore tiež nájdete dva kríže a vyhliadku, pri ktorých si môžete spraviť pekné fotky, aj keď mierne rozmazané, lebo tam pofukuje vietor.

Zo samotnej pláže môžete ísť na výlet loďkou, prevezú Vás po jaskyniach. Organizujú to priamo na pláži, kde im aj zaplatíte. Ja som sa tohto nezúčastnila, takže neviem aká bola cena.

Paleo

Paleo

Paleo

Paleo

Sidari

Veľmi známym miestom na Korfu je Sidari na severe ostrova. Táto časť ostrova mi pripadala najviac vystavaná, veľa hotelov, bazénov, luxusu. Nájdete tu pekné pieskové pláže a známy Kanál lásky. Jeho pozretie stojí za to, tiež posedieť si niekde pri kávičke s výhľadom na krásne more a útesy bolo veľmi príjemné.

Do Sidari sa dostanete zeleným autobusom. Ja som sa späť ale nevracala priamo do Korfu, ale využila som už spomínaný zelený autobus Summer special, ktorý išiel po severnej časti ostrova cez mestá Roda a Acharavi do tiež  známeho mesta Kassiopi.

Kanal lásky

Kanal lásky

Sidari

Sidari

Kassiopi

Kassiopi je mesto na východo-severe ostrova Korfu s krásnym výhľadom na Albánsko. Ja som sa po výstupe v autobusu pobrala doľava, teda smerom ktorý ukazoval na hlavnú pláž. Mala som chuť si po tom celodennom trmácaní sa aspoň si  namočiť nohy do mora. Na moje sklamanie, keď som prišla na pláž, tak tam fúkalo a boli dosť vlny, v podstate nemalo zmysel sa tam zdržiavať. Vybrala som sa teda od pláže doprava po ceste s chodníkom. Zväčša nemám dopredu o danom mieste toho veľa naštudované, tak som nevedela ani presne kam idem, ale podľa google maps to ukazovalo, že by sa tým smerom mala dať zátoka obísť a nejakým spôsobom sa vrátiť k autobusu.

Nakoniec išlo o relatívne dlhú prechádzku, ktorá viedla k viacerým plážam, jednej krajšej od druhej. Výhľady na moje boli miestami fascinujúce a aj napriek tomu, že nebolo extra teplo a pomerne málo ľudí, na najkrajšej z nich peniaze za ležadlá na pláži vyberali.

Obišla som nakoniec celý oblúk a dostala som sa do pekného prístavu s reštauráciami a obchodíkmi. Tu som si zajedla, oddýchla a prišla späť k autobusu. Späť som sa potom vrátila klasickým zeleným autobusom do mesta Korfu.

Kassiopi

Kassiopi

Glyfada

Glyfada je krásna piesková pláž, ale veľmi komerčná. Takže pokiaľ chcete byť tam, kde všetci, nasadnite do zeleného autobusu a za pol hodinu ste na západnej strane ostrova, kde je všetko predražené. Dosť tu pofukovalo, takže ani tu sa mi nepodarilo okúpať, ale len najesť a kávu vypiť 🙂

Issos

Poslednou z pláži, ktorú sa mi podarilo ešte zeleným autobusom stihnúť bola piesková pláž Issos. Ide o pláž na juho-západe ostrova a je tu vlastne aj známa piesková lagúna. Niekde sa tu nachádza aj jazero Korission, mne sa k nemu však nepodarilo prísť.

Táto pláž ma špeciálne zaujímala, lebo na nej leží aj hotelový rezort Aquis Sandy Beach, pobyt v ktorom si môžete kúpiť za kvalitné peniaze cez slovenskú cestovku. Občas totiž cestujem aj na takéto výlety a preto som chcela vidieť aká pláž je tam a či to bolo dobré rozhodnutie, keď sme sa rok predtým vybrali inam. Popravde pláž ma nejako neočarila, ani čistotou, ani vstupom do mora. Aj napriek relatívne silnému vetru som sa tu predsa len vykúpala a na záver som si dala kávu v kaviarničkách a reštauráciách, ktoré pobrežie lemujú.

Dasia, Ipsos

Na záver spomeniem ešte pláže Dasia a Ipsos, ku ktorým sa dostanete modrým autobusom číslo 7. Tento autobus chodí z mesta často (každých 20 minút), takže pláže sú dobre dostupné. Ja som sa odviezla takmer na konečnú autobusu, resp. keď som už videla, že sa pláž pomaly končí, tak som vystúpila. Vystihla som zrovna veľmi zamračený deň, ktorý sa počas mojej krátkej prechádzky popri pláži skončil dažďom, tak som sa na chvíľku schovala v obchodíkoch a počkala si na autobus a odviezla sa späť do mesta.

 

Mesto Korfu

V meste Korfu sa nachádza Starbucks. Jediný na celom ostrove. Dostanete sa do neho z námestia San Rocco rovno a doprava. A to je všetko o hlavnom meste.

Dobre teda, tak ešte niečo napíšem. Pokiaľ chcete mesto „pobehať“ rýchlo, odporúčam si kúpiť celodenný lístok na modré autobusy. Tieto chodia aj centrom mesta, odvezú Vás do prístavu a tiež na známy kopec Kanoni (autobus číslo 2a).

Kanoni

Z kopca Kanoni okrem krásneho výhľadu na more vidíte aj pristávaciu dráhu letiska. Na ostrove Korfu je len jedna pristávacia dráha končiaca pri mori, takže môžete odtiaľto pozorovať ako lietadlá pristávajú či štartujú a tiež ako sa prídu na koniec dráhy otočiť.

Na kopec Kanoni sa môžete dostať aj z „druhej“ strany. Autobusom číslo 6 sa odveziete za centrum mesta smerom na Peramu, vystúpite pri hoteli Aegli. Ja som si tu posedela v reštaurácii, ponúka krásny výhľad na more, ostrov Pontikonisi a tiež ostov Vlacheron a samotný kopec Kanoni. Tu uvidíte taký úzky chodník cez more, kadiaľ stále chodia ľudia. Je to fantastické  miesto na pozorovanie pristávajúcich lietadiel. Tu Vám totiž lietadlo letí už takmer nad hlavou. Ak máte šťastie teda, ja som tam čakala veľmi dlho a zrovna v tom čase nič nepristávalo. Inak na Korfu pristávajú desiatky lietadiel denne. Po tomto chodníčku potom prejdete ku Kanoni, môžete sa prejsť na malinký ostovček Vlacheron alebo loďkou sa nechať odviezť na ostrov Pontikonisi. Ak pôjdete z tohto smeru, tak potom vystúpate po schodoch k reštauráciam, kde si môžete dať kávu a znova sa pokochať výhľadom na more a pristávaciu dráhu. Odtiaľ Vás potom autobus číslo 2a vezme späť do mesta alebo do prístavu.

Kanoni prechod

Kanoni prechod

Pontokinsi

Pontikonisi

Stará pevnosť

V meste Korfu nájdete starú pevnosť (vraj aj novú pevnosť, ale tam som nebola). Za vstup do nej sa neplatí, mňa história veľmi neberie, takže neviem o nej podať žiadne fakty. Nad pevnosťou sa týčila veža, ale nenašla som na ňu žiadny chodník, takže neviem či sa na ňu dalo ísť. Pri pevnosti sa nachádza asi nejaká hudobná škola, rozliehala sa tam hudba, čo bolo príjemné. Pokiaľ pevnosť obídete a zídete poza ňu dolu k moru narazíte na maličkú plážičku a tiež prístav pre malé loďky. Táto cesta je jednosmerná, takže sa potom vraciate späť okolo pevnosti do centra mesta, smerom k Starbucksu 🙂

Prístav Korfu

Prístav Korfu je veľký, dostala som sa len po kompu, ktorá tam premávala. V diaľke bol prístav aj pre výletné a nákladné lode.

Samotné centrum Korfu je spleť maličkých a úzkych uličiek s kopou suvenírov a reštaurácii. V uličkách je možné pomerne ľahko zablúdiť, ale rovnako sa v ňom aj pomerne ľahko nájsť. Z jednej strany je prístav, v centre stará pevnosť, smerom ako keby hore námestie San Rocco, niekam nakoniec vždy prídete. Známe námestíčko Liston pokrývajú samé kaviarne, smerom hore nájdete Starbucks, nezabudnite na to 🙂

 

Jedlo na Korfu

Čo sa týka jedla, na to si ja veľmi nepotrpím. Ako som už spomenula, moje kvalitné ubytovanie malo aj kuchynku a teda aj chladničku. A keďže ešte bola v poslednej fáze môjho chudnúceho procesu, tak som viacmenej jedla iba grécke jogurty, vajcia, tzatziky a feta syr. Keď som zablúdila do nejakej reštaurácie rada som si dávala tzv. saganaki, čo je vlastne vyprážaný syr. Žiaľ nie vždy bol rovnako chutný. Z ďalších miestnych špecialít som ochutnala hovädzie mäso na víne, tzv. stifado. Mám rada tiež chobotnicu, takže som neodolala malej chobotničke v octovom náleve. Pochutila som si aj na nejakých tých vyprážaných rybách, kebabe či souflaki (mäse na paličke). Keď som trávila dni pri bazéne, tam som si dávala omeletu.

Jedlo a ceny

Niečo som už naznačila o cenách jedla. Ak som trávila deň pri bazéne, tak za omeletu, dve kávy a veľkú fľašu vody som zaplatila cca 16 EUR. Malá chobotnička ako predjedlo asi 6 EUR, pokiaľ si ju dáte grilovanú či vyprážanú, rátajte cez 15 EUR. Mäsové jedlá sa cenovo pohybovali tiež nad 10 eur. Káva okolo 3 eurá. Cenovo fajn bolo dať si kebab v placke, čo vyšlo okolo 3 eur a boli k tomu aj hranolky (toto som ja nejedla, lebo diéta:)). Saganaki (vyprážaný syr), feta syr a tzatziky (grécky jogurt s uhorkami a cesnakom) boli podávané ako predjedlá, cena za nich sa pohybovala okolo 5 eur.

Stifado

Stifado

Sampiony na Korfu

Sampiony

sardinky

sardinky

Chobotnica

Chobotnica

saganaki

saganaki

Feta

Feta

Záver 🙂

A čo dodať na záver. Korfu je ostrov plný zelene a tým pádom hornatý. Zároveň sú pláže na ňom roztrúsené kade teda a veľa z nich sa nachádza v blízkosti cesty. Keďže môj pobyt bol taký polo pracovný, splnil moje očakávania. Ak by som sa chcela viac kúpať či si užiť takú klasickú letnú dovolenku, bolo by nutné nájsť kvalitnejší hotel s vlastným bazénom a pokojnou plážou, ku ktorej by nebolo treba chodiť dolu kopcom. Prajem Vám príjemný pobyt! 🙂

 

Starbucks a ja

Starbucks a ja

 

Ak sa vám článok páči, dajte mu like a pomocou tlačidla ho zdieľajte na sociálnych sieťach, nech o ňom vedia aj ďalší. Ďakujem 🙂

P. S. Pokiaľ by ste chceli viac cestovať, ale bráni Vám strach alebo niečo iné, využite koučing ako skvelý nástroj na zavedenie zmien vo Vašom živote. Neváhajte, ozvite sa mi a zmeňme spolu Váš život 🙂

P.S2. Pridajte sa k nám na Facebooku do našej skupiny Kaviarňový klub, dostávajte a dávajte tipy aj na cestovanie a buďte v pohode 🙂

P. S3. Ak chcete na sebe pracovať sami, môžete využiť online kurz Žiarovka mysle. Poďte do toho, cestujte viac a žite! 🙂

Robte týchto 10 vecí a majte skvelý život!

Zadajte svoj email a stiahnite si  svoj zoznam ZDARMA