fbpx
Ako sa rozhodnúť

Ako sa rozhodnúť

Neviete sa rozhodnúť? Ste nešťastný a zúfalý, keď máte prijať nejaké rozhodnutie? Nechcete urobiť chybu? Prečítajte si článok o tom, ako sa rozhodnúť tak, aby ste so svojim rozhodnutím boli v pohode.

Rozhodujeme sa každý deň

Každý deň sme v situáciách, že sa o niečom rozhodujeme. Často krát sú to maličkosti, napríklad čo si obliecť alebo čo si dať na obed či kam ísť na dovolenku. V takýchto prípadoch býva rozhodnutie pomerne jednoduché. A kebyže sa aj zle rozhodnete, čo si dáte na obed, nemáva to zväčša závažné následky, možno tak maximálne mierne bolesti žalúdka. Iné je to, ak ste v situácii, ktorá môže ďalej ovplyvniť Váš život či životy Vašich blízkych.

Rada od druhého?

Človek má často tendenciu nechať si radiť od druhých. A verte, že druhí ľudia radia veľmi radi! Prečo by aj nie? Problémy iných sú vždy jednoduchšie a menšie ako tie naše a vieme ich výborne riešiť! 🙂  A ak by aj naša rada nebola nakoniec dobrá, vlastne sa nás to až tak veľmi netýka a v konečnom dôsledku nenesieme za rozhodnutia druhého následky.

Hovoriť o tom nahlas

Nehovorím, že nie je dobré sa s druhým poradiť, porozprávať. Ak máte pred kým, povedzte nahlas všetko, nad čím v súvislosti s vecou, o ktorej sa potrebujete rozhodnúť, rozmýšľate. Diskutujte o tom, vypočujte si názor toho druhého. Skúste ale čo najviac hovoriť Vy a povedať všetko čo je dôležité a pozorne skúmajte Vaše odpovede. Hovorte ale len sám za seba, ten druhý nech viac počúva, prípadne Vám pomáha len rozobrať Vaše možnosti.

Spísať na papier

Keď sa nemáte s kým porozprávať, spíšte si na papier prípadné pozitíva či negatíva daného rozhodnutia. Napíšte si ako to bude vyzerať, keď sa rozhodnete vybrať si jednu alebo druhú možnosť. Zamýšľajte sa čo cítite, keď si píšete jednotlivé možnosti, ktorá je tá, ktorá Vás naozaj priťahuje. Čo je to, čo naozaj chcete. Pri ktorej možnosti sa cítite dobre a ktorá Vám prináša stres a nepríjemné pocity. Takto by sa Vám riešenie Vašej veci mohlo ukázať pomerne ľahko.

Čo na to povedia iní?

Názory druhých neberte až tak do úvahy! Nezamýšľajte sa nad tým, čo by urobili Vaši rodičia, čo by urobil Váš brat alebo čo Vám radí Vaša najlepšia kamarátka. Nezamýšľajte sa nad tým, čo povedia iní ľudia, keď sa rozhodnete tak či onak. Neberte do úvahy čo by chcel od Vás Váš partner.

Čo hovorí Vaše vnútro

Jediné čím sa riaďte je Vaše vnútro, Vaša intuícia. Vy jediný najlepšie viete, čo potrebujete! Viete to už zväčša dávno predtým, ako začnete nad danou vecou uvažovať či diskutovať s inými. Niekedy je najťažšie si to vôbec priznať! Priznať si, že v tejto a v tejto situácii potrebujem toto a toto a preto sa potrebujem rozhodnúť takto.

Vy a Vaše vnútorné ja poznáte odpoveď na všetky otázky a situácie, s ktorými sa stretnete. Vy jediný viete, čo je pre Vás najlepšie, čo potrebujete, čo chcete, prečo to chcete a čo všetko ste pre to ochotný urobiť. Vy jediný najlepšie viete ako sa rozhodnúť.

Čo bude po mojom rozhodnutí?

Neuvažujte nad tým, čo bude treba všetko urobiť následne po Vašom rozhodnutí. Neuvažujte nad tým, o čom si myslíte, že sa to aj tak nebude dať urobiť. Neuvažujte nad tým, čo všetko nemáte, aby ste mohli spraviť rozhodnutie, ktoré spraviť chcete.

Proste sa rozhodnite!

Rozhodnite sa podľa toho, čo Vám radí Vaše vnútro. Pozor ale! Ideálne by bolo, aby Vaše rozhodnutie bolo v súlade s Vaším charakterom, v súlade s hodnotami, ktoré vyznávate, aby ste s ním boli vnútorne zmierený.

Každé rozhodnutie potrebuje svoj čas!

Niekedy je čas ohraničený konkrétnym termínom, napríklad keď sa potrebujete rozhodnúť či vezmete novú prácu, ktorú vám ponúkajú. Vtedy nemáte veľmi na výber a je potrebné, aby ste zvážili všetky faktory čo najskôr a v danom termíne sa rozhodli.

Niekedy nie ste tlačený konkrétnym termínom, ale viete, že daná situácia nie je dobrá alebo ste dostali ponuku, nad ktorou uvažujete. Ideálne je aj v takomto prípade, ak je to možné, stanoviť si termín, dokedy sa rozhodnete a tento termín sám pred sebou dodržať. Mohlo by sa totiž stať, že napríklad daná ponuka už nebude aktuálna.

A čo v prípade, že niečo riešite dlhodobo, napríklad sa neviete vymaniť z nejakého vzťahu a dlhodobo Vás to trápi? Je to len a len na Vás, môžete o tom donekonečna diskutovať s kamarátmi pri pohárikoch, donekonečna sa sťažovať, ale je len a len na Vás, vnútorne sa rozhodnúť a podniknúť kroky k zmene. Často krát človek strávi oveľa viac času trápením sa, aké to bude, čo všetko dané rozhodnutie prinesie ako tým, aby pristúpil ku konkrétnym krokom. Často krát sa umárate vecami, ktoré sa nakoniec vôbec nestanú! Preto neriešte čo by mohlo byť, ale uvažujte nad tým, čo chcete zmeniť a ako to chcete. 

Nehnevajte sa na seba

Ak by sa Vám aj tak nepodarilo  na čas či správne sa rozhodnúť, nehnevajte sa na seba! Prídu aj iné ponuky a svet možností je neobmedzený!

Vyberte si svoju cestu a vykročte!

A nezabudnite svoje rozhodnutie nemusíte nikomu zdôvodňovať či vysvetľovať! Vaše rozhodnutie je len Vaše a najdôležitejšie je, aby ste s ním boli v pohode Vy. Aby ste si ho vedeli sami pred sebou zdôvodniť a ustáť. Aby ste vedeli, že ste sa rozhodli správne. Pokiaľ ste sa Však naozaj rozhodli podľa seba a svojho vnútorného pocitu, toto pre Vás nebude žiadny problém!

 

Ak potrebujete pomoc s rozhodovaním, nezabudnite, že kaviarňový koučing je tu pre Vás a koučing je skvelý nástroj presne na nájdenie toho správneho rozhodnutia!

Pridajte sa k nám aj  na Facebooku do našej koučovaco čítacej skupiny a možno aj tu nájdete cestu k tomu správnemu rozhodnutiu.

Ak mi chcete čokoľvek povedať alebo so mnou spolupracovať, napíšte mi cez kontaktný formulár 🙂

Vaše osobné údaje budú použité len pro účely vyriešenia Vašej otázky. Ochrana osobných údajov

Ďakujem

P.S. Dajte like článku a zdieľajte ho na Facebooku pomocou tlačidla Zdieľať a dajte o ňom vedieť aj ďalším, ďakujem 🙂

Získajte ZDARMA online kurz Žiarovka mysle v hodnote 199 EUR

Ušetrite viac ako 600 EUR vstupom do jedinečného online kurzu Moje lepšie JA, ktorý je zameraný na zlepšovanie seba samého. Dnes k tomuto online kurzu získate aj online kurz Žiarovka mysle s 24 video lekciami ZDARMA.