Paulo Coelho

Iný spôsob cestovania podľa P. Coelho

Paulo Coelho patrí medzi ľudí, ktorí ma najviac ovplyvnili. V mojich článkoch sa budete s jeho citáciami či príbehmi preto stretávať veľmi často.

Paulo Coelho je brazílsky spisovateľ, autor desiatok kníh. V každej z jeho kníh je množstvo motivačných citátov. Stačí len veľmi pozorne čítať a počúvať čo na to hovorí Vaše srdce.

Dnes pre Vás vyberám článok z knihy Ako rieka, ktorá plynie. Táto kniha obsahuje drobné príbehy, z ktorých je možné čerpať poučenia a inšpirácie.

Prečítajte si 9 rád o tom ako cestovať!

Paulo Coelho Vám poradí ako sa správať pri návšteve cudzieho mesta, aby ste v ňom zažili čo najviac a zároveň aby ste mesto čo najviac spoznali!

Už od útleho detstva som si uvedomoval, že cestovaním sa dokážem naučiť najviac. Dodnes mi zostala duša pútnika, a preto som sa rozhodol napísať o niektorých lekciách, ktoré som dostal, a dúfam, že poslúžia aj iným mne podobným pútnikom.

  1. 1. Vyhýbajte sa múzeám.

    Táto rada môže vyznievať absurdne, ale pouvažujme teraz trochu spoločne: ste v cudzom meste, nie je zaujímavejšie hľadať súčasnosť namiesto minulosti? Ľudia sa často cítia povinní navštevovať múzeá, lebo od detstva im vštepovali, že pri cestovaní sa treba zameriavať na takýto spôsob kultúrneho vyžitia. Múzeá sú, samozrejme, dôležité, vyžadujú si však čas a objektívny pohľad na veci – musíte presne vedieť, čo si tam chcete pozrieť, lebo inak odtiaľ vyjdete s pocitom, že ste si prezreli množstvo vecí, bez ktorých sa nedá žiť, len si na ne nedokážete spomenúť.

  2. 2. Navštevujte bary.

    Tam sa, na rozdiel od múzeí, prejavuje atmosféra života v meste. Bary nie sú diskotéky, sú to miesta, kam si ľudia zájdu, niečo si zajedia alebo vypijú, popremýšľajú nad časom a vždy majú chuť porozprávať sa. Kúpte si noviny a pozorujte okolie alebo vyjdite von a vráťte sa. A ak niekto bude chcieť s vami nadviazať rozhovor, nech by bol akýkoľvek hlúpy, chyťte sa a dajte sa s ním do reči: keď sa pozeráme iba na bránu, nedokážeme odhaliť skutočné pôvaby cesty.

  3. 3. Buďte pohotový.

    Najlepším turistickým sprievodcom je miestny obyvateľ, všetko pozná, je hrdý na svoje mesto, nepracuje však v cestovnej kancelárii. Vyjdite do ulíc, vyhliadnite si človeka, s ktorým by ste sa radi porozprávali, niečo sa ho spýtajte (napríklad: Ako sa dostanem ku katedrále? Kde je poštový úrad?). Ak neuspejete u prvého, pokus zopakujte – garantujem vám, že večer už budete mať skvelú spoločnosť.

  4. 4. Snažte sa cestovať sám, alebo ak ste ženatý či vydatá, so svojím partnerom.

    Bude to namáhavejšie, nikto sa o vás nepostará, ale iba takto naozaj opustíte svoju krajinu. Organizované zájazdy sú v skutočnosti rafinovaný spôsob, ako síce opustiť rodnú krajinu, ale naďalej hovoriť rodným jazykom, poslúchať rozkazy vodcu stáda, zaoberať sa viac malichernosťami a klebetami skupiny ako miestom, ktoré navštívite.

  5. 5. Neporovnávajte.

    Neporovnávajte absolútne nič – ceny, čistotu, kvalitu života, dopravné prostriedky, nič! Necestujete predsa preto, aby ste si dokázali, že žijete lepšie ako miestni obyvatelia – vás v skutočnosti zaujíma, ako žijú oni, čo sa od nich možno naučiť, ako čelia skutočnosti i mimoriadnym situáciám života.

  6. 6. Uvedomte si, že vám všetci rozumejú.

    Aj keď nehovoríte cudzím jazykom, nebojte sa: ja som navštívil mnoho miest, kde sa nedalo dohovoriť slovami, ale vždy som našiel pomoc a usmernenie, dostal dôležité návrhy a dokonca som sa aj zamiloval. Niekto si môže myslieť, že ak bude cestovať sám, hneď na prvej ulici zablúdi a nikdy viac sa už  nenájde. Stačí mať vo vrecku hotelový preukaz – v krajnej situácii si vziať taxík a ukázať ho šoférovi.

  7. 7. Nerobte veľké nákupy.

    Míňajte peniaze na také veci, ktoré nebudete musieť nosiť: dobré divadelné predstavenia, reštaurácie, prechádzky. Dnes, vďaka globalizovanému obchodu a internetu, môžete mať všetko doma a nepätiť pritom v lietadle za nadváhu.

  8. 8. Nesnažte sa spoznať celý svet za mesiac.

    Zostaňte radšej štyri – päť dní v jednom meste namiesto toho, aby ste za týždeň navštívili päť miest. Mesto je ako rozmarná žena, rado sa necháva zvádzať a na to, aby sa úplne odhalilo, potrebuje svoj čas.

  9. 9. Každá cesta predstavuje dobrodružstvo.

    Henry Miller zvykol hovoriť, že je oveľa dôležitejšie objaviť kostol, o ktorom nikto nepočul, ako ísť do Ríma a povinne navštíviť Sixtínsku kaplnku, kde vám bude v ušiach zaznievať krik dvestotisíc turistov z celého sveta. Pozrite si Sixtínsku kaplnku, ale ešte predtým sa prejdite okolím, zablúďte v slepých uličkách, precíťte pocit slobody z hľadania niečoho neznámeho, čo však – celkom určite – nájdete a ono vám od základu zmení život.

 

P.S. Chceli by ste viac cestovať, ale neviete ako na to? Prečítajte si môj článok o mojich cestách osamote a ako to všetko prežiť bez ujmy na zdraví 🙂

P.S2. Využite koučing ako perfektný nástroj na prekonanie obáv a začnite cestovať toľko, koľko si prajete!

P.S3. Online kurz Žiarovka mysle je tiež dobrá cesta, ako sa odvážiť a žiť svoj život po svojom. Poďte do toho, teším sa na Vás vnútri! 🙂

Robte týchto 10 vecí a majte skvelý život!

Zadajte svoj email a stiahnite si  svoj zoznam ZDARMA