Michael Neill: Revolúcia zvnútra

Malá knižka od Michaela Neilla Revolúcia zvnútra určite stojí za prečítanie. Nižšie nájdete len zopár citátov a úryvkov z nej. Verím, že aj tieto pomôžu nasmerovať vaše myšlienky správnym smerom.

3 základné princípy nášho prežívania vlastného života:

  1. Princíp Mysle: za životom stojí určitá energia a inteligencia. Je všadeprítomná, ale nič „neriadi“ – nemá žiadne zásady ani postoje. Jednoducho zaisťuje, aby v prípade, že nezasiahnu nejaké ďalšie vonkajšie činitele, zrastali rany, zo žaluďov vyrastali stromy a život plodil ďalší život.
  2.  Princíp Vedomia: Schopnosť vnímať a vedome prežívať život je ľudským bytostiam prirodzená. Toto je všeobecný fenomén. Úroveň nášho vnímania a uvedomovania v každom momente určuje povahu nášho prežívania.
  3. Princíp Myšlienky: Prostredníctvom myšlienok si každý vytvárame svoje individuálne prežívanie reality. Myšlienka je tým chýbajúcim článkom spojujúcim nehmotný svet číreho potenciálu so svetom hmoty.

Od úplne iného prežívania nášho života nás vždy delí len jedna jediná myšlienka.

Je veľmi dôležité nikdy nezabúdať, že od šťastia vás vždy delí len jediná myšlienka, rovnako ako od smútku. Tajomstvo sa skrýva práve v myšlienke. Syd Banks

Vo chvíli, keď si len povšimneme iluziórnej povahy hmotného sveta, prevratne a nezvratne sa tým zmení pravidlá celej hry zvanej život. Bez ohľadu na to, ako desivé, skľučujúce alebo neisté je vaše prežívanie života, okamžite ako si uvedomíte, že v podstate zažívate len prejavy svojho vlastného myslenia, stratí toto myslenie veľkú časť svojej nadvlády nad vami. Nepríjemné pocity môžete zažívať aj naďalej, ale vďaka tomu, že budete vedieť, že to, čo je spôsobuje, neprichádza zvonku, nebudete mať potrebu meniť svet, aby ste zmenili svoje pocity, rovnako ako by ste sa nepokúšali presvedčiť k zmene a nápravy postavy svojho obľúbeného televízneho seriálu.

„Realita“ sa mení podľa toho, z akej úrovne porozumenia a vedomia sa na ňu pozeráme. Čím lepšie budeme chápať, odkiaľ sa berie naše prežívanie, tým menej sa ho budeme báť.

Keď nám naše myšlienky pripadajú skutočne reálne, žijeme vo svete plnom utrpenia. Keď nám pripadajú subjektívne, žijeme vo svete voľby. Keď nám pripadajú náhodné, žijeme vo svete možností. A keď nám pripadajú ako ilúzie, prebudíme sa vo svete snov.

Keď sa prestaneme snažiť kontrolovať naše prežívanie, zistíme, že zrazu dokážeme jednoducho prechádzať na vyššie úrovne vedomia.

Nemusíte nič robiť, cvičiť, učiť sa, meniť, mať ani získať, aby ste mohli byť šťastní, láskyplní a celí.

Pocity spojenia, prítomnosti a pohody sú v skutočnosti súčasťou nášho „továrenského nastavenia“.

Keď sa odvážime „dať ruky a nohy z riadenia“ a prestaneme sa snažiť ovládať svoje myšlienky, táto inteligencia nás sama automaticky stabilizuje a nasmeruje k našej prirodzenej múdrosti a pohode.

Keď je naša myseľ prázdna, môže do nej začať prúdiť poznanie zo zdroja prirodzenej inteligencie, ktorá existuje mimo rámec nášho osobného myslenia. Táto prirodzená inteligencia je našou vrodenou múdrosťou.

Započúvame sa s prázdnou mysľou, otvárame sa  tým múdrosti, ktorá ako keby existovala mimo rámec našich vlastných myšlienok a skúseností.

Meditácia – upokojenie mysle sprevádzané krásnymi pocitmi  – je naším prirodzeným stavom.

Nič nám myseľ neupokojí tak rýchlo, ako keď pre to nebudeme vôbec nič robiť. Čím menej budeme nad vecami v živote premýšľať, tým lepší náš život bude.

Vo svete, kde získanie toho, čo chceme, môže a nemusí viesť k šťastiu, prehry nemusia byť bolestné a ostatní ľudia nemajú moc priniesť nám ani šťastie, ani utrpenie, ako zistíme, ktorým smerom sa v živote pustiť?

Hrajeme s peniazmi z kasína. V skutočnosti tu o nič zásadného nejde. To jediné, o čo pri tejto hre môžeme prísť, je ilúzia niečoho vonkajšieho, čo nám podľa našich myšlienok má prinášať šťastie, istotu či bezpečie.

Keď hrajete len pre radosť z hry, je život tou najlepšou hrou na svete.

Ako to všetko nakoniec dopadne, nie je na nás. Nikdy to tak nebolo a nikdy to tak nebude. Ale keď svedomite odviedieme svoj diel práce, je pozoruhodné, kam to môžeme dotiahnuť.

Ako veľký vplyv skutočne máme na svoj život?

Znamená slobodná vôľa, že sme zodpovední za všetko, čo sa nám prihodí, alebo sa obmedzuje len na naše reakcie na to, čo sa nám prihodí?

P.S. Ak chcete  dostávať ďalšie tipy  na osobný rozvoj, čítanie alebo cestovanie, pridajte sa k nám do facebookovej skupiny Kaviarňový klub. Sledujte nás aj na Facebooku
P.S2. Dajte článku like a zdieľajte ho na Facebooku, aby o ňom vedelo viac ľudí 🙂

Robte týchto 10 vecí a majte skvelý život!

Zadajte svoj email a stiahnite si  svoj zoznam ZDARMA